Výsledky zastavování tzv. bezvýsledných exekucí
Rekordní nárůst nových pohledávek u inkasních agentur a odpis 40 miliard již dříve vymáhaných dluhů
Oproti očekávání došlo v uplynulém roce k růstu počtu i objemu nových pohledávek vymáhaných inkasními agenturami. Velký vliv na to měla nová legislativní úprava týkající se zastavování tzv. bezvýsledných exekucí, jež nabyla účinnosti 1. 1. 2023. Ta zároveň způsobila, že inkasní agentury odepsaly přibližně 40 miliard, které dříve odkoupily nebo spravovaly věřitelům v dobré víře jejich vymožení. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu trhu mimosoudního inkasa v České republice prováděného Asociací inkasních agentur ve spolupráci s poradenskou společností EY.
Asociace inkasních agentur sdružuje nejvýznamnější společnosti působící v oblasti správy a mimosoudního inkasa pohledávek. Usiluje o nastavení etických standardů a správné praxe na českém trhu.
Podle průzkumu společnosti EY zpracovaly inkasní agentury během loňského roku v České republice 1,45 milionu kusů nových pohledávek o objemu 33,11 miliardy korun, což je meziročně o 12,41 miliardy korun více. Věřitelům v tomto roce vrátily 7,6 miliardy korun, což představuje zvýšení o 900 milionů korun oproti předchozímu roku. Inkasní agentury nejčastěji vymáhají peníze od domácností. Průměrná výše vymáhaných pohledávek je 22 883 korun, což je o 2 706 korun více než o rok dříve.
„Výsledky jsou překvapivé a do velké míry ovlivněné účinností nové legislativy v exekucích. Investoři zareagovali po svém a před rozhodnutím, zda zastaví exekuce po šesti letech, či uhradí zálohu na další období, se snažili platby od dlužníků podpořit prostřednictvím inkasních agentur. Mimo tento výkyv trh nadále stagnuje,“ popisuje trend Radek Laštovička, prezident Asociace inkasních agentur, s tím, že i počet pracovních míst v odvětví zůstává stabilní a aktuálně je v něm zaměstnáno 769 pracovníků, z toho třetinu tvoří ženy.
Průzkum také ukázal, že většinu – 89 % pohledávek – vymáhají inkasní agentury pro třetí stranu. Z předchozích období zůstaly ve správě inkasních agentur pohledávky v objemu 91,4 miliardy korun, což představuje snížení o 29,8 miliardy korun způsobené také vlivem zastavování marných exekucí.
„Tato nová zákonná úprava nařizuje zastavit exekuci, pokud dlužník v posledních šesti letech nic neuhradil. A to i v případech, kdy taková pohledávka je v pořadí za pohledávkou, kterou dlužník řádně splácí. Ustanovení § 55 odst. 7 až 13 ex. řádu nabylo účinnosti od 1. 1. 2023. Pokud však došlo k úhradě třeba jen jediné koruny v posledních šesti letech, exekuce probíhá dál,“ vysvětlil Marek Jindra, partner v oddělení transakčního poradenství společnosti EY. Předpokladem zastavení exekuce pro bezvýslednost je tedy souvislé šestileté období bezprostředně předcházející zastavení exekuce.
Z průzkumu dále vyplynulo, že průměrná výše tržeb činila v roce 2023 na jednu inkasní agenturu 57,4 milionu korun a při přijatých pohledávkách v hodnotě cca 1,02 miliardy korun ročně dokázala průměrná inkasní agentura věřitelům zajistit navrácení 233 milionů korun.
„Zhruba třetina inkasních agentur je naladěna pro nadcházející období spíše optimisticky a očekává růst trhu v řádech 10–30 %, polovina realisticky očekává změnu v rozmezí -10 až +10 %. Řada inkasních společností mění své obchodní strategie, některé svoji činnost utlumují, jedna nadnárodní společnost z trhu odešla,“ uvedl Radek Laštovička.
O průzkumu
Asociace inkasních agentur (AIA) provedla ve spolupráci se společností EY pravidelný průzkum trhu inkasních agentur. V pořadí již jedenáctého průzkumu se zúčastnilo 27 inkasních agentur, mezi kterými byli téměř všichni významní hráči na trhu. Podle odhadu tak průzkum pokrývá 80 % trhu inkasních služeb v České republice. Sběr dat a jejich vyhodnocení se uskutečnily v červnu a červenci 2024. Oslovení prováděla společnost EY formou elektronického dotazníku. Data navazovala na obdobný průzkum z předchozích let tak, aby bylo možné vysledovat tržní trendy. Dotazy byly zaměřeny na údaje o inkasní činnosti z let 2022 a 2023 a na výhled pro rok 2024. Část údajů odpovídá informacím shromažďovaným v rámci pravidelného evropského průzkumu inkasního trhu FENCA (Federation of European National Collection Associations).
Informace o Asociaci inkasních agentur (AIA)
Asociace inkasních agentur byla založena v roce 2002 a od roku 2006 je členem FENCA (Federation of European National Collection Associations, Evropské federace národních asociací inkasních agentur). Členové Asociace inkasních agentur jsou nejvýznamnější společností působící v oblasti správy a inkasa pohledávek, které přijaly etický kodex, ve kterém se mimo jiné zavazují k přísnému dodržování zákonů České republiky, ochraně osobních dat a respektování osobní nedotknutelnosti dlužníků s cílem postupovat vždy tak, aby stoupala důvěra veřejnosti v činnost inkasních agentur. Více informací naleznete na webových stránkách asociace: www.aiacz.cz www.forumveritelu.cz www.ceskedluhy.cz
O EY | Building a better working world
Smyslem EY je přispívat k tomu, aby svět fungoval lépe. Proto pomáháme klientům, našim zaměstnancům i širšímu společenství vytvářet dlouhodobé hodnoty a posilovat důvěru v kapitálové trhy. Týmy odborníků EY, vybavené nejmodernějšími technologiemi, působí ve více než 150 zemích celého světa – provádějí audity a poskytují klientům širokou poradenskou podporu, která jim umožňuje růst, transformovat se a efektivně fungovat.
Název EY zahrnuje celosvětovou organizaci a může zahrnovat jednu či více členských firem Ernst & Young Global Limited, z nichž každá je samostatnou právnickou osobou. Ernst & Young Global Limited je britská společnost s ručením omezeným garancí, která neposkytuje služby klientům. Informace o tom, jak EY shromažďuje a používá osobní údaje, a o právech fyzických osob stanovených právními předpisy o ochraně osobních údajů jsou k dispozici na ey.com/privacy. Členské firmy EY neposkytují právní služby v zemích, kde to zákon neumožňuje. Podrobnější informace o naší organizaci najdete na našich webových stránkách www.ey.com/cs_cz